Jeśli Afrin upadnie … będzie za późno

Od ponad 6 tygodni obserwujemy atak i okupację przez państwo tureckie, wraz z grupami islamistycznymi, takimi jak ISIS i Al-Kaida, Afrin, najbardziej zachodniego kantonu Rożawy. W tej kampanii eksterminacji najeźdźcy nie powstrzymują się od celowego bombardowania ludności cywilnej ani użycia broni chemicznej. Islamscy najemnicy i faszystowscy żołnierze tureccy zostawiają po sobie spustoszenie, grabieże, gwałty i morderstwa, dokonują czystek etnicznych na terytorium Kurdów. Jak dotąd, ponad 300 cywilów i wielu bojowników oddało życie, dziesiątki wiosek zostało zniszczonych, a setki tysięcy ludzi musiało opuścić swoje domy.

Pomimo zdecydowanego oporu mieszkańców Afrin i ich oddziałów obronnych YPG / YPJ / SDF, turecka armia każdego dnia zdobywa coraz więcej ziemi. Podczas gdy turecka ofensywa utknęła w przygranicznym rejonie kantonu przez pierwszy miesiąc, w ostatnich dniach najeźdźcy zdobyli ważne małe miasteczka, takie jak Raco i Shera. Ich celem jest Afrin, miejsce, do którego cywile uciekli z wiosek i miasteczek zdobytych do tej pory.

Jest to możliwe dzięki masowemu wykorzystaniu nowoczesnej technologii NATO, takiej jak myśliwce, artyleria, czołgi i drony. Faszystowsko-islamistyczna agresja przeciwko Afrin to nie tylko próba Erdogana by zniszczyć kurdyjski ruchu wolnościowy; Podczas gdy Rosja otwiera drzwi tureckim siłą powietrznym, a syryjski reżim Assada jest de facto nieaktywny, NATO aktywnie wspiera tę wojnę informacjami wywiadowczymi, technologią wojskową, bronią i amunicją z zachodnich fabryk. Obłudne przesłania z pałaców władzy nie mogą ukrywać faktu, że ta wojna jest niczym innym jak rozrachunkiem władców z rewolucją  w Rożawie. Jest to rozrachunek z próbą przeciwstawienia się systemowi kapitalistycznemu, przeciw samostanowiącej alternatywie, radykalnej demokracji, wyzwoleniu kobiet, prawdziwej równości płci i ekologii społecznej.

Jak żadna inna rewolucja ostatnich dziesięcioleci, Rożawa zainspirowała nas i pokazała nam, jak radykalna i piękna może być walka o wyzwolenie społeczeństwa. Bohaterski opór YPG i YPJ w Kobane oraz samoorganizacja ludności z inicjatywy samowyzwolających się kobiet wpływają na tysiące lewicowców, anarchistów, socjalistów i feministek. Ta rewolucja była omawiana na całym świecie, podziwiana i obdarzana solidarnością, setki ludzi przybyło do Rożawy i uczestniczyło w oporze przeciwko ISIS i budowaniu nowego społeczeństwa. Pomimo wszystkich sprzeczności, projekt Rożawa, z jego determinacją, przywiązaniem do ludzi i konkretną realizacją naszych utopii, stał się najważniejszym punktem globalnej walki z kapitalizmem, patriarchatem i rasizmem.

Dziś ten projekt stoi pod ścianą. Wojna o Afrin to walka o dalsze istnienie rewolucji w Rożawie. Jeśli Afrin upadnie, upadnie również Minbij. Po zwycięstwie tureckiego państwa na zachód od Eufratu amerykański imperializm ponownie przemyśli swoją regionalną strategię i rozważy przekazanie północnej Syrii powiązanym z Turcją islamistycznymi oddziałami militarnymi pod marką FSA znaną jako ISIS i Al-Kaida / Al-Nusra. Byłby to nie tylko początek czystek etnicznych i krwawy koniec rewolucji w Rożawie, ale także początek nowej fazy rozwoju tureckiego faszyzmu jako źródła światowego islamizmu – marzenia Erdogana o nowym Imperium Osmańskim wraz z nim jako Sułtanem na czele. Dyktatura wewnątrz będzie konsolidowana przez dziesięciolecia, ekspansja kolonialna zostanie rozszerzona na zewnątrz. Bliski Wschód zostałby wciągnięty głębiej w chaos wojny i unicestwienia bez inicjatywy, która mogłaby rozwinąć emancypacyjną alternatywę.

Mieszkańcy Rożawy wciąż się bronia, YPG / YPJ / SDF stawiają opór. I ten opór jak dotąd zakończył się sukcesem, ponieważ ludzie zdecydowali się poświęcić wszystko. Nie będą jednak w stanie bronić się przed brutalną wyższością atakującej tureckiej armii i ich islamistycznych pomocników bez międzynarodowego poparcia. Ale mimo tygodni protestów na całym świecie, USA, Europa i Rosja trzymają się okrutnej decyzji, by zakończyć tę rewolucję, i wydaje się, że przypieczętowała ona los ludzi w Rożawie. Opór w Afrin odniesie sukces tylko wtedy, gdy będziemy gotowi dać z siebie wszystko.

Nie będziemy dalej biernie przyglądać się tej niesprawiedliwości. Nie zostawimy ludzi i naszych towarzyszy w Rożawie, bo wojna przeciwko Afrin jest równie wojną przeciwko nam. Turecki atak na Afrin to polityczne, gospodarcze i wojskowe natarcie NATO na serce naszych rewolucyjnych zmagań, marzeń i nadziei. Przeniesiemy tę wojnę tam, gdzie jest ona tworzona, wspierana, legitymizowana i wyprodukowana. Narazimy na straty tych, którzy czerpią korzyści z tej wojny. Będziemy rozliczać tych, którzy popierają mordowanie cywili i legitymizują to jako rzekomą “wojnę z terrorem”. Sprawimy, że ogłuszona europejska opinia publiczna wysłucha i przypomni naszym społeczeństwom, że wszyscy ponosimy odpowiedzialność za działania rządów w naszym imieniu.

W tym sensie wzywamy wszystkie siły emancypacyjne na całym świecie, aby przerwały ciszę i dały głos mieszkańcom Rożawy, której nikt nie może zignorować. Jeśli nie my, kto jeszcze będzie w stanie przypomnieć naszym społeczeństwom o ich obowiązkach? Sytuacja w Afrin jest egzystencjalnym zagrożeniem dla wszystkich naszych rewolucyjnych perspektyw – kiedy, jeśli nie teraz, nadszedł czas, aby zaryzykować wszystko? Jeśli Afrin upadnie, będzie za późno. Tylko jeśli oddamy wszystko, będziemy w stanie wygrać wszystko.

Ostatnie akcje solidarnościowe z oporem w Afrin były słuszne i dobre. Pozdrawiamy wszystkich towarzyszy, którzy od tygodni organizują, demonstrują i przeprowadzają bezpośrednie działania. To były ważne chwile, ale one nie wystarczą. W obecnej sytuacji mordercza cisza i poparcie faszystowskiej Turcji przez międzynarodową społeczność zmusza nas do innych środków. Musimy wykonywać nasze prawo do obrony naszych pragnień.

Akcje bezpośrednie mogą być nie tylko konkretną interwencją w machinę wojenną i propagandową państwa tureckiego i jego pomocników, ale mają znacznie większy potencjał do zwrócenia uwagi na nadzwyczajną pilność sytuacji. Płonące tureckie konsulaty, sabotowane firmy zbrojeniowe i masowe bojowe działania przeciwko symbolom kapitalistycznych i imperialistycznych rządów przełamią ciszę i sprawią, że okrucieństwa tureckiego faszyzmu przestaną być ignorowane. System w Europie zmusza nas, by nie angażować się, by uspokajać konflikty i sprzeczności – niech ta fałszywa iluzja ładu społecznego stanie w płomieniach. Pokażmy władcom, że będziemy opierać się atakom z mieszkańcami Rożawy i wszelkimi środkami obronimy rewolucję w Rożawie, która jest także naszą rewolucją.

Wzywamy aby w poniedziałek, 12.3.2018, rozpocząć tę bojową kampanię wszędzie tam, gdzie możemy uderzyć władców: radykalnie, kreatywnie i odważnie, angażujcie się i organizujcie lokalne akcje jako preludium do oporu, który pokaże mocarzom tego świata, że ​​Afrin jest nie same. Podobnie jak mieszkańcy Rożawy, mówimy również: “Razem będziemy walczyć, razem będziemy przegrywać, albo razem będziemy zwyciężać”.

Afrin nie upadnie!

Biji Berxwedana Afrin!

Niech żyje międzynarodowa solidarność!

Radykalne komórki w sercu bestii

Zbieramy wszystkie akcje bezpośrednie w solidarności z oporem Afrin na: fight4afrin.noblogs.org

Kontakt: fight4afrin[at]riseup.net